yny zajmuje się nie tylko patologiami związanymi z naszym uzębieniem, lecz także tym, jak nasz układ zębowy funkcjonuje. Gdy funkcjonuje niewłaściwie, to dentysta może dać skierowanie do ortodonty, który zbada pacjenta i da skierowanie na zakup odpowiedniego dla pacjenta aparatu na zęby, w celu wyprostowania zgryzu, czy wyrównania zębów, które nierówno rosną. Nierzadko stomatolog zajmuje się również protetyką, czyli uzupełnianiem braków w uzębieniu. Stomatolodzy, to również lekarze zajmujący się leczeniem chorób miazgi zęba i leczeniem tkanek okołowierzchołkowych. Taki dział stomatologii nosi nazwę endodoncja. W tym przypadku podstawą leczenia zębów jest tak zwane leczenie kanałowe. Dziś w leczeniu kanałowym wykorzystuje się nowoczesne urządzenia, jak na przykład mikroskopy operacyjne.
Za jakiś czas pojawi się coś
Boli Cię ząb? Koniecznie musisz się udać do specjality jakim jest dentysta. Każdy z nich pomoże Ci w pozbyciu się bólu i zrobieniu zęba. Musisz wiedzieć, że stomatologia się rozwija, niedawno pojawiły się implanty. Za jakiś czas pojawi się coś innego. W razie konieczności podjęcia się ratowania zęba i wykonania leczenia kanałowego sprawdzi się tutaj endodoncja. Pamiętaj, że o zęby musisz dbać i nie ma tutaj rzeczy niemozliwych. Nie masz się naprawdę czego bać, wizyta u dentysty nie musi być bolesna.
Bo wcześniejsze wykrycie ewentualnego ubytku pozwala
Endodoncja, czyli leczenie kanałowe zębów to jedne z zabiegów medycznych, które wykonuje dentysta, czyli stomatolog. Stomatologia jest bowiem dziedziną medycyny związaną z zębami. O tym, że o zęby trzeba dbać, teoretycznie wie każdy z nas. Codzienne mycie zębów, czyszczenie nicią dentystyczną po jedzeniu, płukanie płynami antybakteryjnymi i regularne kontrole u stomatologa pozwalają nam na zachowanie zdrowego uśmiechu przez długi czas. Niestety niektórzy z nas idą do lekarza wtedy, kiedy ząb zaczyna bardzo boleć, a to znak choroby. Ból zęba oznacza, że dziura w nim jest o wiele większa, niż na początku, a więc może wymagać albo wspomnianej już endodoncji, albo nawet ekstrakcji, czyli usuwania zęba. Aby więc tego uniknąć, konieczne są regularne kontrole u dentysty. Bo to, że nic nam nie dolega, nie oznacza, że nie należy tego sprawdzić. Bo wcześniejsze wykrycie ewentualnego ubytku pozwala nam na tradycyjny sposób leczenia.